Je sója zdravá?
Ano i ne. Jako ve všem i při konzumaci sóji platí: všeho s mírou. A především je třeba rozlišovat mezi fermentovanými výrobky a mezi tzv. sójovým masem, margaríny či sójovou omáčkou s glutamáty.
Sója je bohatá na živiny; obsahuje velké množství velmi dobře stravitelných rostlinných bílkovin (přesněji: obsahuje osm základních esenciálních aminokyselin nezbytných k tvorbě bílkovin). Obsahuje také spoustu minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, železo) a vitamínů (zejména vitamín B). Nachází se v ní nenasycené mastné kyseliny a lecitin, který je důležitý pro správný poměr cholesterolu v krvi a při prevenci Alzheimerovy choroby. A v neposlední řadě má sója vysoký obsah vlákniny, která je pro náš organismus prospěšná.
Sója v neupravené podobě obsahuje však i některé škodlivé látky. Je proto vhodné dávat přednost konzumaci fermentovaných sójových výrobků. Fermentace je kvašení, jehož důsledkem je odstranění těchto hůře stravitelných látek. Při kvašení vznikají enzymy, které mají pro náš organismus příznivý vliv – podporují trávení a napomáhají k lepšímu využití živin z přijímané potravy. Mezi fermentované produkty patří tempeh, miso či fermentovaná sójová omáčka (shoyu nebo tamari). Tyto produkty jsou pro náš organismus velmi prospěšné.
Sójové boby mají vysoký obsah fytoestrogenů, tj. látek s hormonální aktivitou. To je dobré pro ženy při menopauze, protože pomáhají překonávat potíže (návaly horka apod.). Nefermentované sójové produkty ale nejsou ve větší míře vhodné pro děti (např. při vysoké konzumaci tzv. sójového masa by mohlo u dětí docházet k předčasnému dospívání nebo k hormonálním změnám). Některé studie uvádějí, že nefermentované sójové produkty zhoršují vstřebávání bílkovin. Také ženy, které chtějí otěhotnět či lidé s problémy se štítnou žlázou by konzumaci těchto výrobků ze sóji měli omezit.
Není však třeba se sóji bát. Když občas použijeme sójovou smetanu, sníme sójový jogurt nebo dostaneme chuť na sójovou uzeninu a přitom všem dbáme na vyvážený jídelníček, mohou být sójové výrobky dobrou alternativou k živočišným produktům plným chemických přísad.
Pozor však na „klasické“ sójové omáčky z běžných obchodů. Ty obsahují velmi škodlivý glutamát sodný, barviva, aromata, zvýrazňovače chuti apod. Konzumaci těchto omáček nedoporučujeme. Oproti tomu fermentované omáčky shoyu a tamari jsou našemu zdraví velmi prospěšné. (Pozn.: tamari je chuťově výraznější, bezlepková a o trochu dražší než shoyu.)
V Cesmíně nabízíme tyto sójové produkty: