Čím potěšit děti na Mezinárodní den dětí?

V jedné (doufám, že jen jedné) základní škole jsou to: sodná sůl kyseliny cyklamové,  Aspartam, Acesulfam K, Sodná sůl sacharinu. Dnes, v době, kdy je velmi propagovaná zdravá škola a zdravé stravování, dostanou děti ve škole jako dárek pitíčko plné chemikálií. Otázkou zůstává, zda tento dáreček potěší i jejich těla a rodiče, pokud se o tom vůbec rodiče dozví a děti tuto dobrotu nevypijí ještě dříve, než dojdou domů.

 

Jen něco málo o sladidlech:MDD (2)

  • V souvislosti s aspartamem se již v roce 1974 objevily zmínky o možném poškozování mozku. Aspartam vyvolává bolesti hlavy, závratě a hyperaktivitu u malých dětí.
  • Sacharin byl v sedmdesátých letech zakázán pro vznik rakovinotvorného bujení, ovšem v roce 2000 byl opět povolen, ale jen v menších dávkách.
  • Acesulfam K – kromě toho, že zanechává hořkou pachuť v ústech, a musí se tedy tato pachuť potlačit kombinací s jinými sladidly, u něho nebyla toxicita prokázána.
  • Už v roce 1969 se prováděly studie, které naznačovaly, že kombinace sodné soli
    kyseliny cyklamové a sacharinu způsobuje rakovinu močového měchýře a atrofii varlat u myší.

Doufala jsem, že již v dnešní době je většina lidí se škodlivostí chemicky vyráběných sladidel seznámena a že se snaží je nekonzumovat a vyřazovat ze svých jídelníčků. Bohužel dnešní moje zjištění o podávání těchto chemických dárečků dětem přímo ve škole mě přivádí zpátky k myšlence, že ještě před sebou máme velmi dlouhou cestu, než plně pochopíme, co můžeme způsobovat podáváním a konzumací těchto nápojů.

Nejen, že malé děti učíme na chemicky sladkou chuť a ony si v budoucnu při pravidelném podávání nevychutnají sladkou chuť banánu nebo datlí, ale také jim můžeme zničit zdraví, které je tak křehké.

© Štěpánka Milotová, 1.6.2016

 

Tagy: