Když se Štěpánka, moje dcera a moje nejlepší kamarádka, počátkem roku 2014 rozhodla, že v Blovicích převezme Cesmínu, od samého začátku jsem jí fandila. Věděla jsem, že práce v obchodě se zdravou výživou je pro ni ta pravá. Nabídla jsem jí výpomoc, a tak někdy ve volném čase chodím do Cesmíny prodávat.

Ale Cesmína není pro mne jen obchod.

Cesmína pro mne znamená místo, kam přichází spousta pozitivně naladěných lidí a odkud odcházejí viditelně spokojení zákazníci. Je příjemné, když během roku k nám zavítají i náhodní návštěvníci nebo chataři a nabídku v obchodě hodnotí slovy: „Tedy, vy jste v Blovicích zásobeni lépe než leckterý obchůdek v Praze!“ Nejlepší známkou toho, že obchod se zdravou výživou je v Blovicích potřebný, je neustále narůstající počet zákazníků.

Cesmína je pro mne také místem plným vůní. Mám na mysli nejen vůně z přírodních kosmetických výrobků, ale hlavně vůni čerstvého pečiva, které se do Cesmíny vozí každý pátek. I počet objednávek pečiva se zvyšuje. Je dobře, že lidé v Blovicích chtějí jíst kvalitní pečivo.

Výpomoc v Cesmíně je pro mne také obrovskou pracovní zkušeností. Nikdy dříve jsem totiž neměla příležitost vnímat podnikání takhle zblízka a z takové pozice. Vždy jsem byla zaměstnanec, takže jsem stála spíše na „druhé straně“. Vše má samozřejmě své výhody i nevýhody, ale musím říct, že podnikání rozhodně není procházkou růžovou zahradou. Obnáší to spoustu starostí, v podstatě neomezenou pracovní dobu, nutnost zajištění brigádníků na dobu dovolené, důkladné zvažování nezbytnosti různých investic a nikdy nekončící riziko. Vážím si všech, kteří se do podnikání pouštějí, obzvláště do podnikání na malém městě!

V neposlední řadě se díky Cesmíně také hodně učím. Často hledám informace o nových výrobcích a o jejich použití nebo účincích, abych mohla zákazníkům poznatky předat. Doma vaříme co nejvíce zdravě, zkoušíme nové recepty a zveme přátele na ochutnávky. I v tomhle mne Cesmína nesmírně obohacuje.

Dokonce jsem prostřednictvím Cesmíny našla i nové přátele. Spojuje nás stejný zájem, podobné názory a snaha žít zdravě.

V Cesmíně se cítím dobře, je tam krásná pozitivní atmosféra. Jsem šťastná, že tam mohu být. Vězte, že když v sobotu ráno vstávám, už se těším nejen na vás, zákazníky, ale i na svůj rituál, kdy otevřu dveře obchodu a tiše s úsměvem pozdravím „Dobré ráno, Cesmínko“…

Pavla